Kazalo:

Zakaj se je življenje prve sovjetske olimpijske prvakinje v drsalki končalo tako zgodaj: vzponi in padci Kire Ivanove

Anonim
Image
Image

Bila je prva sovjetska drsalka, ki je državi prinesla prvo olimpijsko medaljo v enojnem drsanju. Prvi trenerji Kire Ivanove so ugotovili: športnica ima občutek namena in trdo delo, skupaj z očitno sposobnostjo obvladovanja najtežjih elementov. Lahko se je povzpela na stopničke, ves svet ji je ploskal, igralka Keira Knightley je bila poimenovana v njeno čast, a je bila Kira Ivanova srečna zunaj ledene arene?

Na poti do cilja

Kira Ivanova

Otroštvo Kire Ivanove komaj bi lahko rekli srečno. Odraščal je kot sirota z živimi starši: oče je družino zapustil, ko je bila njegova hči še precej majhna, mama pa je bila preveč zaposlena s svojim osebnim življenjem, v katerem je glavno mesto zasedel hobi za alkoholne pijače. Kira je vzgajala babica, ki je mami in očetu zamenjala otroka.

Zdi se, da je bila Lyubov Gavrilovna edina, ki je imela dekle rada in si želela normalno življenje. Babica je prva prinesla vnukinjo na drsališče, ki se je pravilno odločila: tudi če deklica ne postane izjemna športnica, ji razredi zagotovo ne bodo mogli škodovati.

Na drsališču je deklico opazila Irina Anikanova, trenerka športne šole Spartak, ki je Kira naučila osnov umetniškega drsanja. Irina Anikanova je študentko takoj opazila izjemen smisel. Lahko bi urejala kompleksne elemente več ur. Padla je, vstala, vse začela že od vsega začetka in drsališča ni zapustila, dokler težkega skoka ni pripeljala do popolnosti.

Ko je Irina Anikanova skupaj s svojimi učenci prišla na delo kot pomočnica trenerja Eduarda Plinerja v eksperimentalni skupini, je Kira Ivanova postala najboljša v ekipi. Po razpustitvi skupine je mlada umetnostna drsalka začela trenirati z Viktorjem Kudryavtsevom, pod katerim je na svetovnem mladinskem prvenstvu osvojila srebrno medaljo. Pred Kiro Ivanovo se drsalci, ki so zastopali Sovjetsko zvezo v enojnem drsanju, na svetovnih prvenstvih še nikoli niso povzpeli na stopničke.

Res je, dosežek Kire Ivanove je zbledel, saj je istega leta 1978 Elena Vodorezova osvojila bronasto medaljo na evropskem prvenstvu za odrasle. Toda Kira se je še naprej močno borila, njen program se je otežil in njeni dosežki so postali pomembnejši. Edino, kar je drsalcu manjkalo, sta bila umetnost in karizma, vendar ju je nadomestila z neskončnim trdim delom in vztrajnostjo.

Postala je številka ena v enojnem drsanju v ZSSR, začela je sodelovati na turnirjih za odrasle. Neuspehi je niso zlomili, ni obupala po neuspešnih nastopih na evropskem in svetovnem prvenstvu ter olimpijskih igrah v Lake Placidu. Zapustila je Vladimirja Kudryavtseva in začela študirati pri Vladimirju Kovalevu, ki ni postal le njen trener, ampak tudi njen mož.

Od vzpona do padca

Zmagovalci turnirja za nagrade časopisa Moscow News (od leve proti desni) D. Trenary (ZDA, II mesto), Kira Ivanova (ZSSR, I mesto), Anna Kondrashova (ZSSR, III mesto)

Ivanova je pod vodstvom Kovaleva leta 1982 postala zmagovalka Spartakiade narodov ZSSR, vendar ni prišla do obveznega postopka dopinškega nadzora, kar je privedlo do diskvalifikacije in izključitve drsalca iz reprezentance Sovjetske zveze. Razlog za neuspeh je bil po govoricah preprost: deklico je skupaj s trenerjem praznovanje lastne zmage tako prevzelo, da je preprosto pozabila na vse na svetu.

Zdelo se je, da je njene kariere konec, saj se v velik šport ne bi bilo lahko vrniti. Toda Kira Ivanova je lahko znova dokazala, da ji ni enakih: deklica je leta 1983 osvojila pokal ZSSR in postala članica reprezentance. Na olimpijskih igrah v Sarajevu 1984 je osvojila bronasto medaljo. To je bil pravi preboj za sovjetsko umetnostno drsanje, saj se pred Kiro Ivanovo na olimpijske stopničke še ni povzpel noben drsalec.

Bronasta olimpijska medalja Kire Ivanove. 1984 leto

Ivanova je nekaj let postala srebrna medalja evropskega prvenstva, izgubila je le od Katharine Witt, situacija se je ponovila na svetovnem prvenstvu v Tokiu leta 1985. Toda olimpijske igre v Calgaryju so se za Kiro končale neuspešno: zaradi velikih napak v kratkih in brezplačnih programih je zasedla le sedmo mesto in se odločila, da konča svojo športno kariero.

Zdi se, da se je Kira Ivanova po tem, ko se je poslovila od športa, izgubila. Ni si morala več prizadevati in v tem težkem obdobju ni bilo nikogar, ki bi podpiral dekle. Razšla se je z Vladimirjem Kovalevom, pozneje se je poročila s Konstantinom Tarelinom, ki je delal v moskovskem ledenem baletu, vendar ta poroka drsalcu ni prinesla sreče.

Leta 1991 je po pogodbi odšla na delo v Turčijo in tam spoznala, da pričakuje otroka. Prisilni splav deklice ni rešil pred prekinitvijo pogodbe, tri mesece kasneje pa se je popolnoma opustošena in zlomljena vrnila v Moskvo.

Tragičen konec

Zdelo se je, da je Kira Ivanova preizkusila trdnost: babica je umrla, Kira je sama preživela prometno nesrečo, nato pa je izgubila mlajšo sestro, ki si je prostovoljno vzela življenje. Nekdanja drsalka je svoje nesreče začela utapljati v alkoholnih pijačah, mož jo je zapustil, na mesto trenerja Dinama se ni mogla obdržati zaradi pritožb učencev, da se trener na delovnem mestu pojavi pijan.

S Katharino Witt

Kmalu so alkoholu dodali psihostimulant. Razumela je, da se uničuje, večkrat se je za pomoč obrnila na specializirane klinike, vendar se s svojo odvisnostjo ni mogla spopasti. Jeseni 2001 je po drugem zdravljenju Kira Ivanova v svoj dnevnik vnesla preroški zapis.

Image
Image

20. decembra 2001 so sosedje Kire Ivanove, ki je živela v hiši na Dekabristovi ulici, opazile, da so se odprla vrata stanovanja nekdanje prvakinje. Ko so vstopili, so zagledali grozljivo sliko: Kira Ivanova je bila brutalno ubita, njeni podrezani lasje pa so ležali naokoli. Kasneje bodo strokovnjaki poročali, da je bilo na telesu mlade ženske 17 ubodnih ran. V stanovanju ni bilo sledi medalj in pokalov slavnega umetnega drsalca. Vsi so bili že davno prodani, saj je Kira Ivanova vedno potrebovala denar za alkohol.

Imela je le 38 let, tistega, ki je storil zločin, pa nikoli niso našli … Pa tudi podrobnosti tragedije, ki se je zgodila na Dekabristovi ulici, so ostale neznane.

Legendarna sovjetska drsalka, trenerka, prva olimpijska prvakinja v plesu na ledu Ljudmila Pahomova je dobila le 39 let, vendar je v tem času uspela doseči veliko. Povedala sta, da sta skupaj z njenim partnerjem Aleksandrom Gorškovom spremenila slog plesa na ledu, njihov tango "Kumparsita" pa je požel ves svet. Zakaj športnica, polna moči in energije, ni dočakala svojega 40. rojstnega dne?